V sobotu 20.09.2014 se konalo v plzeňském parku Doubravka 15. Mistrovství ČR žactva v terénní lukostřelbě. Výprava našeho oddílu byla ze všech zářijových mistrovství nejpočetnější. Zúčastnili se Ondra Merth a Vojta Cibulka v kategorii starší žáci – reflexní luk a Verča Švestková ml. v kategorii mladší žákyně - holý luk.

Verča závodila v podstatě mimo soutěž, neboť v její kategorii byly jen dvě střelkyně, což na vypsání mistrovství nestačí. Verča si tedy zastřílela v klidu, zlepšila si svůj nejlepší osobní výkon na 190 bodů, svou soupeřku v kvalifikaci porazila a neztratila by se ani mezi děvčaty s reflexním lukem. V neoficiálním finále pak sice své soupeřce podlehla, ale získala alespoň další zkušenosti s vyřazovacími boji.

Ondra i Vojta oba stříleli teprve svůj druhý závod v terénní lukostřelbě a v kvalifikaci si vedli nadmíru dobře. Ondra obsadil druhé místo (s 283 body) a Vojta byl hned za ním třetí (s 267 body). Jejich kategorie byla přitom velmi silně obsazena, závodilo hned 13 kluků. Oba tedy s přehledem postoupili do eliminace, které se zúčastnilo osm nejlepších z kvalifikace. Ondra si udržel stejnou výkonnost i v eliminaci a znovu obsadil druhé místo a zajistil si postup do finálových bojů. Vojta střílel rovněž velmi dobře, ale jedna nepodařená figura ho stála cenné body a odsunula ho o pouhé dva body bohužel na pátou, první nepostupovou, pozici. Je to sice škoda, ale i tak si Vojta zaslouží velké uznání.

Ondra v semifinále svedl se svým soupeřem velmi vyrovnanou bitvu, v níž zvítězil o jediný bod v poměru 47:46. Ve finále si Ondra udržel vysoký standard z předchozích částí závodu a svého soupeře, vítěze kvalifikační i první eliminační části, porazil v poměru 50:37, a získal tak po zlatu z halové a terčové lukostřelby i zlatou medaili z lukostřelby terénní. Ondrovi samozřejmě patří velká gratulace!

Doufáme, že se nám příští sezónu podaří poslat do závodu ještě více účastníků a že navážeme na úspěchy z let 2013 a 2014.

O víkendu 13.-14.09.2014 se v Chebu uskutečnilo 80. Mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě. Ze střelců našeho oddílu se zúčastnila pouze Veronika Švestková st. v kategorii kladkový luk - ženy, ovšem v barvách týmu Patriot Brno, za který hostovala.

Kvalifikaci Verča vyhrála s velkým náskokem s nástřelem slušných 631 bodů a v následné kvalifikaci uspěla s jistotou v semifinále a ve finále, a získala tedy v kategorii kladkový luk – ženy zlatou medaili.

V soutěži mix týmů (tedy v týmech složených vždy z jedné střelkyně a jednoho střelce) Verča s Víťou Dvořákem z Patriotu sice vyhráli kvalifikaci, ale následně neuspěli v semifinálovém souboji. Chuť si tak spravili alespoň v utkání o třetí místo, v němž zvítězili, a získali tak bronzovou medaili.

V družstvech pak Verča s kluky z Patriotu vypadli po dobrém boji již ve čtvrtfinále, a souboje o medaile se tedy nezúčastnili.

Na malou výpravu bylo mistrovství velmi úspěšné – zlato a bronz.

Mistrovství republiky bylo velkou událostí, střílelo se na 46 terčovnicích a zúčastnilo se jej téměř 170 střelců z celé republiky. Lze jen doufat, že v příštích sezónách se podaří uskutečnit stejně velké akce a že účast našeho oddílu bude, minimálně pokud jde o počet závodníků, výraznější. 

V sobotu 06.09.2014 se na Tyršově vrchu uskutečnilo 3. Mistrovství ČR dospělých a dorostu 3D. Poprvé v historii se tohoto typu mistrovství zúčastnili i zástupci Rapidu. V závodě 3D lukostřelby se střílí na 24 terčovnic v podobě modelů zvířat v životní velikosti, vždy dva šípy na každé zvíře.

V divizi instinktivní luk - muži vybojoval Petr Bartoš šesté místo, v divizi holý luk - muži skončil na desátém místě Jaroslav Švestka. V bojích o medaile, kam se vždy probojují čtyři nejlepší v kvalifikaci dané kategorii, jsme tedy zástupce neměli, ale oba zúčastnění si alespoň zlepšili nejlepší výkon v dané sestavě v tomto roce a oproti minulým závodům snížili počet netrefených zvířat. Pro příští sezónu je ale určitě co zlepšovat a doufáme, že vzroste i počet účastníků za náš oddíl.