Lukostřelba, stejně jako mnohé jiné sporty, pokud se dělají na špičkové úrovni, není úplně nejlevnější koníček. Přesto se dá za poměrně levný peníz pořídit celkem slušné základní vybavení.

Lučištník potřebuje celou řadu různých pomůcek. Abyste si mohli udělat představu co všechno je k lukostřelbě potřeba připravili jsme pro Vás následující článek.

Většinu z uvedených pomůcek je možné si v oddíle zapůjčit a tak minimalizovat počáteční náklady nebo se vyhnout tomu, že pořídíte ratolesti za pár tisíc vybavení a děcko přestane střílení po dvou-třech měsících bavit.

 

Drobné vybavení

Co ovšem bezpodmínečně musí mít každý střelec vlastní, je chránič předloktí a chráníč prstů.

 

Nátepník        

Chránič předloktí slouží lučištníkovi, jak už název napovídá, k ochraně předloktí před případným úderem tětivy při vypuštění šípu. Po několika zásazích tětivy do nechráněného předloktí si totiž pořídíte docela pěknou modřinu.

Provedení těchto chráničů jsou různá. Od velmi jednoduchých plastových výlisků, přes látkové (které mohou krýt nejen předloktí, ale přímo celou paži) až k honosným a zdobným koženým chráničům. Ceny jsou úměrné provedení, přižemž ty nejlevnější se pohybují kolem 60,- Kč. Ten z obrázku stojí 70-80,- Kč, podle toho kam půjdete nakupovat.

 

Prstíky           

Význam chrániče prstů, tzv. zástěrky nebo prstíků, poznáte u slabšího luku třeba až po hodině střílení. U silného luku už po jediném výstřelu, kdy máte bříška prstů, ve kterých jste drželi tětivu v jednom ohni a cit se Vám do nich vrací několik dní.

Provedení se opět může poměrně výrazně měnit. Od nejjednodušších kožených jako na obrázku, přes různě funkčně vylepšené, které pomáhají lukostřelci držet ruku ve správné poloze až po elegantní rukavičky na tři prsty. Ceny jsou opět různé a pohybují se někce v rozmezí 100.- až 1 000,- Kč.

 

Luk a stojánek

Luk je jedna z nezbytých součástí lučištníkova vybavení. Na první pohled musí být každému zřejmé, že bez luku se prostě lukostřelba provozovat nedá.

 

Luk     

Vývoj luku má, stejně jako vývoj lidstva dlouhou historii. Objev luku se, spolu s objevem ohně a rozvojem řeči, počítá mezi nejvýznamnější objevy v historii lidstva. Tak jako se vyvíjelo všechno ostatní i luk měnil svou podobu a používané materiály.

Momentálně se používají asi tři základní konstrukční provedení - tradiční luk, reflexní luk (viz. obr.) a kladkový luk. Podle konstrukce, použitých materiálů a dalšího vybavení se samozřejmě liší i ceny. Dřevěné či laminátové luky "na hraní" se dají pořídit v cenové relaci kolem 1 000,- Kč. Začátečnické reflexní luky se pohybují v rozmezí 2 - 3 000,- Kč. Kladkový luk vyjde bratru na 5 000,- Kč.

Slušný reflexní luk pro vážného zájemce se pohybuje někde kolem 7 000,- Kč a špičkové závodní "stoje" z "kosmických" materiálů se stabilizátory, mířidly a dalšími drobnými pomůckami, klidně v řádu několika desítek tisíc (30 000,- Kč i víc).

 

Stojánek         

Taková drahá záležitost by se určitě neměla jen tak povalovat po zemi. Pokud střelec zrovna nestřílí odkládá svůj luk do stojánku. Jejich konstrukce se opět liší, ale tenhle obyčejný za cca 200,- Kč splní svoji fuknci stejně dobře, jako poslední výkřik techniky či značkový stojánek za 800,- Kč.

Po skončení střelby se luk rozloží a pečlivě uklidí do speciálního kufru, vystlaného molitanem, aby se luk cítil pohodlně a při transportu a skladování se nepoškodil. Ceny a provedení kufrů jsou, jak jinak, různé a pohybují se od 800,- Kč do několika tisíc.

 

Šípy a toulec

 

Šípy    

Další naprosto nezbytná součást lučištníkovy výbavy. Podobně jako luky, je i šípy možné rozdělit do různých kvalitativních kategorií podle použitých materiálů. Od dřevěných (na obrázku) přes duralové ke karbonovým. Používají se různé typy hrotů a tzv. končíků, kterými se šíp zakládá na tětivu. "Opeření" šípu je možné volit z nepřeberného množství tvarů, barev a materiálů.

Cenová relace je velmi široká. Od začátečnických šípů v ceně přibližně 80,- Kč až po špičkové šípy hodně přes 1 000,- Kč. Běžné šípy pro naše použití se pohybují v cenové hladině kolem 120-130,- Kč.

Lučištník potřebuje asi tak 5-6 šípů a k tomu další drobnosti, jako náhradní olepení, končíky, hroty, lepidlo, ... a je nutné počítat s tím, že během sezóny o jeden až dva šípy přijdete. Buď se Vám šíp ztratí v trávě, netrefíte terč a šíp nenávratně poškodíte o svorník terčovnice, ...

 

Toulec

Válet šípy po zemi nebo si je cpát do kapes je značně nepraktické a to hned ze dvou důvodů:

Snadno na šíp třeba šlápnete a tím jej poničíte

Při střelbě se zbytečně rozptylujete hledáním šípů

Proto se pro šípy používají toulce, ve kterých jsou v bezpečí a pěkně po ruce. Ten z obrázku patří do nejlevnější kategorie za 200,- Kč, ale pokud chcete, můžete si pořídit nádherný kožený toulec s kapsičkami na drobné pomůcky (prstíky, tužka, šroubováček, nůž, ...) klidně za 2 000,- Kč.

 

Závěr

Co říci na závěr? Když posčítáte jednotlivé položky a budete volit hlavně funkční pomůcky a vybavení doberete se k částce kolem 4 000,- Kč. To už je docela dost peněz na to, aby si člověk nakoupil vybavení, zkusil jestli ho to bude bavit a po měsíci zjistil, že to není úplně ono. Proto v oddíle nabízíme možnost zapůjčení vybavení.

 

Článek Vám může také posloužit jako základní průvodce při nákupu svého prvního luku. V případě jakýchkoli pochybností či nejasností Vám prodavač ve specializovaném obchodě jistě rád poradí. No a koneckonců klidně se přijďte poradit k nám.